Jdi na obsah Jdi na menu
 


koně

27. 11. 2011

 

enciklopedie plemen  
   
   

Tak jsem "doklepala" plemena koní od písmena "A" alespoň v nějaké základní formě. Je možné, že zde narazíte na nesrovnalosti. Vycházela jsem totiž z různých materiálů a některé uváděly odlišné informace. U některých plemen nebo typů si nejsem ani jistá, zda se nejedná o jiné plemeno, protože některá plemena mají více názvů... Přesto doufám, že tuto práci oceníte. Ještě mi chybí informace o některých plemenech od áčka a u některých plemen jsou informace jen hodně strohé, ale určitě budu doplňovat, pokud na něco narazím. Teď se jdu pustit do "Béčka" a už dopředu si přeju hodně štěstí, protože je to docela "záhul", který zabírá hodiny a hodiny času stráveného v knihách a serfováním po internetu. Pak sepisováním, překládáním, zpracováváním obrázků atd.

Encyklopedie plemen koní je v současné době stěžejním projektem těchto stránek. Snažím se Vás  zde informovat nejen o všeobecně známých plemenech typu anglický plnokrevník, lipicán, nebo andaluský kůň, ale i o méně známých plemenech a typech koní, která jsou často málo početná, exotická, a tím neméně zajímavá.

Seřadit všechna plemena a typy koní do nějakého smysluplného celku není vůbec snadné, protože např. některá plemena mají více názvů, a tak si často musím hrát na "detektiva" a zjišťovat,  které plemeno je které. Navíc o některých plemenech mám velmi málo informací, proto se někdy můžete v jeho charakteristice můžete dočkat jen velmi povrchních popisků, např. do které plemenné skupiny daný kůň patří.

Kromě plemen uvádím i typy koní, které zatím nejsou uznány za samostatné plemeno. Když jsem procházela americké servery o plemenech, udivilo mě, kolik typů koní už "amíci" stihli vymyslet. Některá jsou dle nich uznaná již jako plemena, ale z jiných zdrojů je zase patrné, že to tak není. Proto omluvte případné drobnější nesrovnalosti. Jedná se hlavně o různé barevné variace typu albino, palomino, buckskin (kterýž je v podstatě jen typ barvy quartera...). Některé prameny dokonce ani appaloosu neuvádí jako plemeno, nýbrž jako typ! Ale řekněme si na rovinu, když se díváme na dnešní appaloosy - nevidíme v nich je atraktivně zbarveného quartera? Appaloosy svých původních majitelů, indiánů, byly mnohem subtilnější, ale trh je trh...

Samozřejmě budu ráda, pokud se i Vy zapojíte do tohoto projektu, který má za cíl "dát do kupy" opravdu všechna plemena a typy koní. Někteří z Vás mi už texty nebo tipy poslali, za což jim moc děkuji. Spojit se se  mnou můžete e-mailem plemena(zavináč)horses-online(tečka)cz. Pokud máte co říct přímo ke konkrétnímu plemeni, můžete tak učinit v příslušném odkazu, kde jsme pro Vás připravili jak hodnotící tabulku k již zveřejněnému textu, tak možnost přidat vlastní text, slovní hodnocení či obrázek. Pevně věřím, že se tento systém ujme a přispěje tak ke zkvalitnění poskytovaných informací...

Už se mi párkrát stalo, že mi od Vás chodí mejly typu "Koupila jsem 2-letou klisnu haflinga, jak mám postupovat při jejím výcviku?" Vězte, že já nejsem žádný odborník na plemena a tuto činnost provádím spíš jen z vlastního zájmu o plemena koní a taky proto, abyste se v nich lépe orientovali i Vy. Proto se budu snažit u každého plemene uvést i kontakt na organizaci, která Vám případné dotazy zodpoví. Prozatím jsou tyto kontaktní adresy uvedeny jen u některých plemen. Jestli znáte chovatele některého plemene u nás, určitě napište!

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 45783
Měsíc: 479
Den: 19